Domácí + politika (Pátek, 3. července 2020 22:37:28)

Nezaměstnaným padesátníkům zvýší podporu. Dvojnásobně!

Být po padesátce bez práce je v Česku nezáviděníhodná situace. Lidé těsně před důchodem jsou často ze strany zaměstnavatelů diskriminováni. Pomoci s hledáním práce by jim mohla novinka Ministerstva práce a sociálních věcí.

Sehnat práci po padesátce je v České republice malý zázrak. A i když nezaměstnaných rychle ubývá, není to případ padesátníků, těch je v současné době bez práce 138 tisíc. O problému píše web denik.cz.

 

I když firmy diskriminaci kvůli věku otevřeně nepřiznávají, obvykle si najdou důvod, proč přijmout raději mladšího člověka. Nejčastějšími důvody jsou neznalost angličtiny nebo nezvládání práce na počítači.

 

Stát se už nyní pokouší tyto praktiky omezovat a motivovat firmy k zaměstnávání starších lidí. Úřady práce nabízejí jim dotovaná pracovní místa pro lidi starší 55 let. Znamená to, že za každé pracovní místo, které pro takto starého člověka firma vytvoří, dostane od úřadu 24 tisíc korun. 

 

Minimální mzda zřejmě znovu poroste o stokoruny!

 

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová chce podporu nezaměstnaných padesátníků ještě zvýšit. V současnosti stát firmám dotace poskytuje po dobu 12 měsíců. Novela zákona ale navrhuje, aby se tato doba zdvojnásobila. Za dva roky by si tak firma přišla na 576 tisíc korun.

 

O příspěvek mohou žádat všechny firmy na území České republiky, stačí, aby předložily potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení a zdravotním pojišťovnám.

 

To, jestli firma, potažmo člověk, příspěvek dostane, záleží čistě na konkrétním úřadu práce. Zohledňuje se především možnost uplatnění osoby, délka její evidence na úřadu práce, profese a situace v daném kraji. Za posledního půl roku se díky dotacím podařilo vytvořit bezmála 20 tisíc pracovních míst.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.