Domácí + politika (Úterý, 7. července 2020 20:02:30)

Zmizelí Češi v Libanonu: Může jim jít o život, naznačil Zaorálek

Možná jim jde už o život už teď! To řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na tiskovém brífinku. Řekl, že některé spekulace, jež se objevují v médiích by mohly mít fatální důsledky. Co ještě řekl a vydá se do Libanonu osobně získat informace o unesených Češích?

Stále není jasné, jaký osud pětice Čechů - Jana Švarce, Adama Homsiho, Miroslava Dobeše, Pavla Kofroně a Martina Psíka. Ti zmizeli před dvěma týdny v Libanonu. Od té doby nejsou o nich žádné bližší zprávy. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) plánuje, že do Libanonu osobně vyrazí, aby získal informace z průběhu vyšetřování libanonské strany.

 

"Cesta do Libanonu se připravuje, datum ještě není stanoveno, protože teprve budu mluvit s libanonským ministrem zahraničí. Jediným účelem té cesty bude získat informace. Odehrálo se něco. To klíčové v Libanonu. Jedině s policejním týmem, který to vyšetřuje zde, tam mohou jet. Jsme připraveni informace, které máme poskytnout libanonské straně. Zároveň bychom chtěli spolupracovat, abychom eventuálně získali informace o libanonském vyšetřování," uvedl na tiskovém brífinku ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

 

Šéf české diplomacie několikrát zopakoval, že pokud se do Libanonu skutečně vypraví, bude mít schůzka pouze informativní charakter, nic jiného. Odmítl jakékoliv spekulace či spojení, že by se mohli kontaktovat s únosci, protože "není se s kým bavit". "Jde nám o to, aby se vyšetřilo, co se tam stalo," prohlásil Zaorálek. "Nevím, kde jsou, kdo zatím je," dodal.

 

Alí Fajád pracoval pro tajnou službu! Unesli kvůli němu Čechy?

 

Ministr i apeloval na to, že některé informace, které se objeví v médiích, mohou ohrozit životy pětice Čechů. "Mohou zkomplikovat vyšetřování a za určitých okolností si umím představit, že mohou ohrozit životy a zdraví právě českých občanů," řekl Zaorálek.

 

Pětice Čechů - Jan Švarc, Adam Homsi, Miroslav Dobeš, Pavel Kofroň a Martin Psík - a jejich průvodce bratra Alího Fajáda zmizela 18. července v údolí Bikáa nedaleko města Kafraja. Policisté objevili jen prázdné auto s pasy, penězi a dalšími osobními věcmi. Od té doby nejsou o Češích žádné zprávy.

 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jul2015/1773097.jpg?5a2f
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.