Domácí + politika (Pondělí, 13. července 2020 9:09:51)

Alí Fajád pracoval pro tajnou službu! Unesli kvůli němu Čechy?

Po pěti zmizelých Češích v Libanonu se marně pátrá téměř čtrnáct dní. Teď se případ ještě zamotává. Protože Libanonec Alí Fajád, který je s případem spojován, údajně pracoval pro libanonské vojenské zpravodajství!

Terorista nebo spolupracovník tajné služby? Libanonec Alí Fajád, který je od loňského roku v české vazbě kvůli podezření se spolupráce s teroristy a prodeje drog, byl možná tajným agentem. O jeho osobu se začala zajímat i libanonské vojenské zpravodajství. Fajád je rovněž spojován s pěticí zmizelých Čechů v Libanonu. Jeden z nich, Jan Švarc, byl jeho právníkem, kromě pětice Čechů zmizel i jeho bratr.

 

A jak je to s jeho prací pro tajnou službu? Podle Českého rozhlasu do Česka před časem přišel dopis, v němž Libanonci sdělují, že Alí Fajád pracoval pro vojenské zpravodajství. Je ale otázkou, zda je toto tvrzení pravdivé. Bezpečnostní expert Andor Šándor však tvrdí, že je nepravděpodobné, že by si to vymysleli, protože každá zpravodajská služba se snaží chránit svoje lidi.

 

Dopis do Česka dorazil na konci března, tedy v době, kdy se začalo vyjednávat o vydání Libanonce s ukrajinským pasem do USA. Dopis podle Radiožurnálu zmiňuje také to, že Fajád těsně před obchodem a zadržením podal vojenskému zpravodajství o schůzce a požadavcích překupníků zprávu.

 

Alího Fajáda s unesenými Čechy mnohé spojuje. Jan Švarc byl jeho obhájcem, s překladatelem Adamem Homsim navštívili Libanon už v minulosti. Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň točili o jeho případu reportáž. Poslední z pětice unesených Čechů - Martin Psík - měl být se skupinou v Libanonu jako bezpečnostní doprovod.

 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jul2015/1773097.jpg?5a2f

 

Přesnou souvislost mezi Fajádem a pěti zmizelými Čechy vyšetřuje libanonská i česká policie. O tom, že by do únosu Čechů měl být Fajád zapleten, jeho rodina odmítá a tvrdí, že tyto nepodložené spekulace je jen poškozují.

 

ČERSTVÁ STOPA: Ministerstvo má nové informace, prověřuje je

 

Pětice Čechů - Jan Švarc, Adam Homsi, Miroslav Dobeš, Pavel Kofroň a Martin Psík - a jejich průvodce bratra Alího Fajáda zmizela 18. července v údolí Bikáa nedaleko města Kafraja. Policisté objevili jen prázdné auto s pasy, penězi a dalšími osobními věcmi. Od té doby nejsou o Češích žádné zprávy.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Experiment s děsivým výsledkem: Podívejte se, jak snadné je unést dítě!

Únos Zorky Hejdové: Nedobrovolně obcovala s nizozemskými fanoušky

 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.