Domácí + politika (Pondělí, 19. října 2020 22:42:52)

Chudobinec jako ze středověku! V Přerově trpí staří a slabí

Na otřesný případ hraničící s týráním starých, slabých a nemocných, upozornila senátorka Jitka Seitlová. V Přerově existuje v Dluhonské ulici jakýsi lazaret, ve kterém panují podmínky jako v chudobincích z dob Oliwera Twista. O případu informoval server iDnes.

V děsivých podmínkách přerovského chudobince přežívá asi čtyřicet lidí starých, nemocných a nemajetných lidí. "Ti lidé tam žijí v podmínkách, které by nevyhověly nejnižšímu standardu vyžadovanému ve věznicích. Ať se týká hygienických podmínek, stavu objektu a zřejmě i poskytované stravy," řekla po páteční návštěvě v ubytovně senátorka Seitlová serveru.

 

Lidé se do této ubytovny dostávají zpravidla z léčeben pro dlouhodobě nemocné. Pokud jim vyprší lhůta, po jakou mohou v léčebně zůstat a zároveň nemají blízké, kteří by se o ně mohli postarat, převezme je ubytovna v Přerově.

 

Tam ale panují otřesné podmínky. Je tam jen jedna sprcha, navíc se schodem, takže se do ní nedostanou vozíčkáři. O čtyři desítky lidí se stará jeden člověk. Všichni mají nedostatek jídla. I když za stravu měsíčně platí tři a půl tisíce korun, je zoufale bídná. "Ráno dostanou toast, večer toast, k obědu polévku, někdy ani to ne. Sami přitom nemají jak si stravu zajistit,“ řekla serveru senátorka.

 

Znáte podobnou léčebnu dlouhodobě nemocných či ubytovnu, kde vládnou podobné podmínky? Víte o případu, kdy je zjevně zanedbávána péče o staré, slabé a nemocné? Ozvěte se nám na email zpravy@nova.cz nebo na linku pro tipy od diváků: +420 606 09 09 09.

 

Kromě zmíněné částky na stravu musí lidé platit měsíčně sedm tisíc korun za nuzné ubytování. Navíc se bojí o svých problémech mluvit. " Personál jim říká, že pokud nebudou zticha, ocitnou se na ulici. Při naší návštěvě začali otevřeně mluvit teprve tehdy, když jsme s nimi byli sami. Jeden ubytovaný nám vyprávěl, jak se marně domáhal výměny žárovky ve své místnosti. Byl prý za to vyvezen na mráz. Teprve snad pokus jeho spolubydlící o sebevraždu obměkčil personál a ten dovezl starého pána zpět,“ řekla iDnes senátorka.

 

Jak na předražené ubytovny? Ubytujte chudé, stát to zaplatí!

 

Přesto vinu nedává provozovateli ubytovny Pavlu Mirgovi, ale označuje ji za selhání státních institucí: "Nechci napadat pana Mirgu, ten není hlavním viníkem. Lidé zde žijí v podmínkách, jež neodpovídají zákonem stanoveným normám, jak by se měl stát starat o osoby, které potřebují k životu cizí pomoc. Selhaly zde jak krajská a městská sociálka, tak i léčebny dlouhodobě nemocných, které lidi do takových podmínek posílají.“

 

Sám majitel už prý chtěl provoz ubytovny uákončit, ale nemůže. "Jsou to převážně klienti, kteří mají nízké příjmy, a nikde jinde se nechytnou - například v domovech důchodců nebo s pečovatelskou službou. Chtěl jsem provozování ubytovny letos v červnu ukončit, ale situace je taková, že se nám tyto lidi nedaří nikam umístit,“ řekl Pavel Mirga Přerovskému deníku.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.