Domácí + politika (Pondělí, 19. října 2020 22:44:41)

Potřebujeme víc dětí, jinak nebude na důchody, varuje ekonom

Hostem pořadu Vaše téma byl hlavní ekonom Raiffeisenbank a poradce Andreje Babiše Aleš Michl. Odpovídal i na vaše dotazy. Mluvil o budoucnosti Řecka v eurozóně i o zvyšování daní u nás.

Hostem Michaely Šmídové v pořadu Vaše téma byl dnes od 17:30 hlavní ekonom Raiffeisenbank a poradce Andreje Babiše Aleš Michl. Babiš před časem Michla pověřil, aby vytvořil systém, ze kterého by se veřejnost dozvěděla, kam posílá stát peníze.

 

Ptát jste se mohli nejen na to, kam se peníze z veřejných rozpočtů ztrácejí, ale i na další věci související s českou ekonomikou.

 

 

Jak ovlivní volby v Řecku českou korunu? Co bude zdražovat a co naopak zlevní? Jsou užitečné intervence ČNB vůči koruně? Jak dlouho ještě vydrží úrokové sazby hypoték tak nízko? I na tyto otázky Michl odpovídal.


"Odchod Řecka z eurozóny nemusí být vůbec špatná věc. Řecko by se pak mohlo uživit vývozem, i když první půlrok by byl hodně drsný," uznává Michl.


Podle Michla by s velkou pravděpodobností po odchodu z EU v Řecku zkrachoval bankovní systém. "Řecko by pořád potřebovalo pomoc Evropy, ale byla by to pomoc jednorázová a ne kontinuální, kterou teď dotují Němci, Francouzi nebo i my," říká ekonom.


A je skeptický k přijetí eura, je podle něj lepší ponechat si korunu, s jejímž kurzem si můžeme poměrně libovolně hýbat a například tím nakopnout průmysl. To s centrálně řízeným kurzem eura prý nejde.


Michl se svěřil, že první rada, kterou jako poradce ministra financí Andreje Babiše dal, byla, aby se nezvyšovaly daně. "Zvyšovat daně brzdí růst, lepší je zaměřit se na efektivní výběr daní. Podle studií nám uniká na daních až 100 miliard ročně," připomíná ekonom.


Michl říká, že ekonomický růst brzdí i to, že lidé jsou stále opatrnější a peníze se netočí dost rychle na to, aby to nastartovalo rapidní růst. A upozorňuje, že pokud se u nás nebude rodit víc dětí, náš důchodový systém prostě zkrachuje.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Modelka a důchodkyně Janice Dickinson byla znásilněna!

Má Artur Štaidl nárok na sirotčí důchod?

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.