Domácí + politika (Čtvrtek, 9. července 2020 22:20:16)

Stovky lidí čekaly na kotlíkové dotace. Víme, jak na to!

Stovky lidí čekají v Praze na Smíchově před středočeským krajským úřadem, kde lze opět žádat o kotlíkové dotace. Dlouhá fronta se ráno obtočila kolem celé budovy, řada lidí seděla na skládacích židlích. První zájemci přicházeli už v neděli dopoledne a strávili před budovou noc.

Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) je zájem o dotace ještě větší než loni, ráno podle jeho informací čekalo ve frontě před úřadem 700 až 800 lidí. Kraj by měl uspokojit kolem 2000 zájemců.

 

Na dotace, které mají přispět ke zlepšení kvality ovzduší, je tentokrát připraveno 80 milionů korun, tedy dvakrát víc než loni. Středočeský kraj se na této sumě podílí stejnou výší jako ministerstvo životního prostředí ČR, tedy 40 miliony Kč. Hejtman předpokládá, že kraj bude žádosti přijímat asi tři dny, než se vyčleněná částka vyčerpá. Protože kontrola podaných žádostí trvá několik měsíců, bude možné čerpat dotaci až v příštím roce.

 

"Máme starý kotel, chceme nový. Slibujeme si o toho dost velkou úsporu, co se týče paliva, a lepší teplo. Nebudeme muset tak často běhat ke kotli," řekl ČTK muž, který stál ráno ve frontě jako první. Jméno ani odkud přijel, nechtěl prozradit. Dorazil prý už neděli dopoledne, nedlouho poté se začali trousit další zájemci. "Je to tady jako u doktora. Zeptáte se, kdo je poslední, a pak si to hlídáte," dodal.

 

CHCETE SI TAKÉ PODAT ŽÁDOST?

 
 

 

 

 

 

Podle hejtmanova náměstka pro životní prostředí Marka Semeráda (ČSSD) ale žádosti lidí, kteří čekali před úřadem od neděle, paradoxně nebudou vyřizovány jako první. Kraj totiž přijal prvních 400 žádostí už o víkendu na výstavišti v Lysé nad Labem, kde se konala akce propagující kotlíkové dotace. Žadatel stojící v čele dnešní fronty měl tudíž podle Semeráda pořadové číslo 401. Jinak ale platí, že žádosti budou schvalovány v pořadí, v jakém je lidé odevzdali. "Lidé se dostanou do pořadníku a bereme to tak, jak přišli. Tak budou i uspokojováni," ujistil Petera.

 

VELKÝ PŘEHLED CEN: Kolik kde stojí výbava školáka?

Také o první kolo programu byl loni od počátku enormní zájem. Žádosti podávali lidé od 2. září. I tehdy kolem budovy úřadu stáli zájemci v dlouhé frontě. Vyčleněných 40 milionů korun se vyčerpalo během čtyř dnů, kraj se tehdy na výzvě podílel 20 miliony. Kladně vyřízeno bylo 912 podaných žádostí.

 

Příspěvek z takzvaných kotlíkových dotací je asi 50 procent kupní ceny kotle, jeho maximální výše může být pro určité typy kotlů až 60.000 korun. "Lidé mohou žádat o 20.000, 40.000 nebo 60.000 korun," připomněl Petera. Dotace je určena pro domácnosti, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva za nízkoemisní automatické kotle na uhlí, biomasu, jejich kombinaci či za kotel plynový. Ministerstvo životního prostředí spustilo program i v dalších krajích.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.