Domácí + politika (Úterý, 19. ledna 2021 13:48:27)

Nový služební zákon: Náměstci se bojí o svá místa!

Až třetina náměstků na ministerstvech může skončit ve své funkci kvůli služebnímu zákonu. Ten totiž počítá s redukcí takzvaných politických náměstků. Každý ministr by měl mít po svém boku pouze jednoho. Momentálně jich má, ale většina z nich více. Na ministerstvech tak začal boj o posty.

Průměrně mají stotisícový měsíční plat, k tomu často berou i slušné prémie a de facto řídí chod ministerstva. S novým služebním zákonem, pokud ho tedy čeští zákonodárci schválí, ale budou muset někteří političtí náměstci z kola ven.
 

"Jelikož v budoucnosti zůstane pouze jeden politický náměstek, ten druhý se bude muset jak se říká někam uklidit," říká Jiří Pehe.
Jen pro představu, opustit úřady by ze současných 66 náměstků musela zhruba třetina. To ale zjevně většina z nich nechce a na ministerstvech jsou teď kvůli tomu hotová škatulata, hýbejte se.

 

"Tam dochází k přechodu těch náměstků na pozice šéfů sekcí, odborů, které by jim potom mohli zajistit to, že tam zůstanou podle nového služebního zákona jako ti odborní náměstci," vysvětluje Pehe.
 

Ti sice také budou muset projít sítem, ale oproti politickým náměstkům mají mít stabilnější pozici.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.