Domácí + politika (Čtvrtek, 2. července 2020 8:45:12)

Češi z dovolené hlavně esemeskují a volají. Pracovní maily nechávají stranou

Mobil na dovolené používáme hlavně pro rozesílání SMS, pracovní emaily jsou pro nás zejména v zahraničí tabu. A když Češi na dovolené chtějí použít internet, hledají volně přístupnou wi-fi síť. Tak by se daly shrnout výsledky průzkumu o mobilní komunikaci Čechů během dovolené, který pro Mobil od ČEZ připravila agentura STEM/MARK.

Ačkoliv dovolená slouží především k odpočinku, bez moderní techniky si ji umí představit málokdo. Mobily a tablety jsou tak stále častěji společníkem na cestách – s telefonem cestuje zhruba 80 % Čechů. Naopak záměrně ho doma nechává jenom zhruba desetina populace, především starší lidé.
 

Tak hovoří výsledky průzkumu, který se týkal komunikace Čechů na jejich letní dovolené. Na cesty si Češi podle výzkumu rádi berou i tablet, naopak vozit s sebou notebook je mnohem méně obvyklé – dělá to jen necelá polovina z nás. V Česku totiž platí přesvědčení, že práce a dovolená k sobě příliš nepatří.
 

Polovina respondentů uvedla, že pracovní emaily během dovolené po Čechách nekontroluje a v případě zahraniční dovolené je toto číslo ještě větší (62 %). Pokud se tedy přes léto nebudete moci spojit se svými kolegy či obchodními partnery, nebude to nic neobvyklého. Pouze pětina účastníků průzkumu uvedla, že firemní e-mail kontroluje alespoň jednou denně v případě tuzemské dovolené. Ze zahraničí svojí mailovou schránku kontroluje jen 15 % respondentů.
 

K dovolené patří fotografování. Ačkoliv Češi ještě stále preferují fotografování pomocí klasického fotoaparátu, tak telefon pro tyto účely používá už ¼ respondentů. Výhradně telefon k pořizování fotografií používá přes 10 % Čechů.
 

Výzkum přinesl i jedno překvapení. Stále je totiž populární tzv. prozvánění. V oblibě ho mají především ženy a mladší ročníky z menších měst a vesnic.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.