Domácí + politika (Úterý, 7. července 2020 20:57:03)

Stát "oceňuje" mrtvé hrdiny: Proč je voják víc, než zabitá policistka

Český stát dělá rozdíly mezi padlými vojáky a policisty. Odškodné, které dostanou příbuzní po policistech zabitých při výkonu služby je několikanásobně nižší, než náhrada pro rodiny vojáků ze zahraničních misí.

Navíc v některých případech na ně musejí rodiny policistů dlouho čekat. Policisté by proto přivítali, kdyby se ministerstvo vnitra o své padlé staralo minimálně tak, jako ministerstvo obrany.

 

Jeden příklad za všechny - policistka Petra Zajíčková zemřela v květnu ve službě po srážce s vozidlem, které řídil zfetovaný řidič s jedenácti zákazy. Doma po ní zůstal manžel se dvěma malými dětmi. Náleží jim jednorázové odškodnění ve výši 250 tisíc korun.

 

K odškodnému se ale děti dostanou až v 18 letech, otec s jejich částí nemůže disponovat. Čtvrt milionu je ale na rozdíl od armády málo. Příbuzní vojáků padlých v Afghánistánu získají zhruba milion korun. V některých případech dostanou pozůstalí po zabitých policistech ještě méně než 250 tisíc.

 

OBRAZEM: Byl to pan voják, pan výsadkář, zaznělo na pohřbu

 

I proto chtějí odbory, aby se částka vyplacená pro příbuzné zvedla. Rozdíl mezi padlými vojáky a policisty v podstatě neexistuje. Všichni padli ve službě tam, kam je stát poslal. 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.