Domácí + politika (Pátek, 27. listopadu 2020 11:54:41)

SLEDUJEME: Bouřky jsou na východě Čech, kroupy padají u Náchoda

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami, které by nad Českem měly řádit v průběhu dnešního odpoledne a noci. Po přechodu studené fronty by se mělo i výrazně ochladit. Kdy nás čeká to nejhorší, si přečtěte v článku.

Bouřky se začnou odpoledne objevovat na západě, zasáhnou postupně celé Čechy i jižní Moravu. "V oblasti teplého vzduchu se první bouřky začínají tvořit v oblasti Krušných hor. Dále se budou vytvářet v Čechách. Přinést mohou velmi silné srážky s úhrny kolem 60 milimetrů. A také nárazy větru okolo 90 km/h," prozradila meteoroložka Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu.
 

"Vzhledem k tomu, že úhrny 60 milimetrů mohou být během velmi krátkého času, může to přinést určité nepříjemnosti jako splavení bahna ze svahů nebo rozvodnění menších toků," dodala. 

V noci bude ještě pršet a stále se mohou objevovat bouřky, ty už ale nebudou tak silné jako odpoledne a v podvečer.
 

Když se u vás přežene bouřka, krupobití či přívalový déšť, pošlete nám fotografie nebo videa na zpravy@nova.cz!
 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/May2010/634727.jpg?76d0


20:00 Hasiči na Vysočině dnes odstraňovali ze silnic několik vyvrácených stromů, které vyvrátila silná odpolední bouře a na dalších místech čerpali vodu ze sklepů. Od 16:00 zasahovali na 13 místech, nejvíce výjezdů měli na Jihlavsku a na Třebíčsku, pomáhali i v okrese Pelhřimov.


19:20 Krupobití v pražské Hostivaři


19:00 Krupobití v Nižboru protrhalo nataženou plachtu

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Feb2019/2244631.jpg?d41d

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Feb2019/2244631.jpg?d41d


18:50 "Na Náchodsku se vyskytuje velmi silná bouřka provázená přívalovým deštěm a dle hlášení z terénu i krupobitím o velikosti krup větších 2 cm. Přívalový déšť bude během následující hodiny ustávat a bouřkové jádro postoupí směrem k východu za hranice do Polska," tvrdí meteorologové.


18:20 "Na Znojemsku se v teplém vzduchu před zvlněnou studenou frontou opakovaně vytvářejí silné bouřky s pravděpodobným výskytem krupobití. Úhrny srážek během poslední hodiny dosahují místy kolem 40 mm. V následující hodině předpokládáme další setrvávání bouřek na stejném místě a zároveň jejich šíření do sousedních okresů," varuje ČHMÚ.


17:30 Ve velké části Prahy už hodinu fouká vítr a raketově vzrostla vzdušná vlhkost. Stále ovšem neprší.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Moderátorka Počasí Juščíková, jak ji neznáte: Polonahá a sexy!

Odvážná Petra Svoboda: Podívejte se na ni, když moderovala počasí

 


17:10 Čtvrtý den za sebou padaly teplotní rekordy, dnes byly překonány na více než polovině stanic s minimálně třicetiletou historií, řekl ČTK Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu. Vedra by však už měla skončit, ještě dnes večer a v noci na čtvrtek Čechy a Českomoravskou vrchovinu zřejmě zasáhnou silné bouřky.


16:50 Meteorologové na jihu Čech dnes přepsali u většiny měřících stanic teplotní rekordy dne. Nejtepleji bylo tentokrát v Táboře, kde přístroje ve stínu naměřily tropických 34,1 stupně Celsia, o 1,3 více než bylo v roce 2000. Od poloviny noci hrozí na celém území Jihočeského kraje bouřky.
 

16:16 - Podle meteorologů budou bouřky menší než se předpokládalo. Nicméně ojediněle se mohou objevit silné bouřky s kroupami a přívalovými dešti a nárazovým větrem. Napršet může až 60 milimetrů srážek.
 

15:55 - Krupobití zasáhlo Berounsko, v oblasti nedaleko Nižboru a Chyňavy.
 

15:42 - Věrná smršť, která se prohnala Šumperskem, poškodila zabezepečovací zařízení mezi Hanušovicemi a Starým Městem pod Sněžníkem.
 

15:30 - Bouřky jsou nyní na Karlovarsku, Liberecku a západně od Prahy. Silné deště jsou i na Šumavě.


15:10 - Podle dat z meteoradarů už bouřky do Čech dorazily - prší na Ústecku i Karlovarsku.


14:50 - Na Šumpersku je větrná smrť, nejhorší situace je u Hanušovic nedaleko Jeseníku.
 


 

K ránu budou srážky ustávat. Zvlněná studená fronta, která tropické počasí vystřídá přinese ochlazení, čtvrteční teploty budou jen kolem 25 stupňů. Na jihovýchodě a východě až 29 stupňů.
 

Největší vedro bylo ve Strážnici, rekordy padaly téměř všude!


Předpověď počasí na další dny podle Meteopressu:

 

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, občasný déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Noční teploty 18 až 14 °C. Denní teploty 23 až 27 °C. Severozápadní vítr 2 až 6 m/s.
 

V pátek bude polojasno až oblačno. Noční teploty 15 až 11 °C. Denní teploty 20 až 24 °C. Severozápadní vítr 2 až 6 m/s.
 

V sobotu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Noční teploty 16 až 12 °C. Denní teploty 20 až 24 °C. Severozápadní vítr 1 až 4 m/s.
 

VIDEO a TEST: Je lepší kopečková nebo točená? Zmrzlinářka vám to poví!


V neděli bude polojasno až oblačno, místy s přeháňkami a bouřkami. Noční teploty 16 až 12 °C. Denní teploty 20 až 24 °C. Severozápadní vítr 1 až 5 m/s.
 

Výhled počasí od 16. do 22. 6.
 

Oblačno až polojasno, občas déšť nebo přeháňky, místy bouřky. Noční teploty 14 až 8 °C. Denní teploty 22 až 26 °C.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.