Domácí + politika (Pátek, 27. listopadu 2020 12:19:46)

Mrtvý lachtan Logan: Cirkus nechyboval! Kdo tedy za jeho smrt může?

Pracovníci cirkusu Prince prý při převozu lachtanů z Frenštátu do Karviné nechybovali! Tvrdí to veterinární správa. Přesto při přesunu cirkusu jeden z lachtanů uhynul. Odborníci si přesto myslí, že cirkus má na smrti lachtana Logana hlavní díl viny. Přečtěte si proč.

Úterní kontrola Krajské veterinární správy Ostrava neodhalila pochybení cirkusu Prince, kterému v pondělí po převozu z Frenštátu pod Radhoštěm do Karviné pravděpodobně vinou přehřátí uhynul lachtan. Příčinou úmrtí mohlo být podle nově zjištěných informací i selhání srdce. Podle majitelů zvířete měl lachtan Logan tyto problémy už v minulosti.
 

"Na místě kolegyně sepsala výpovědi pracovníků cirkusu a porovnala je s přepravním řádem. Z toho vyplývá, že nedošlo ze strany cirkusu k jeho porušení," uvedl ředitel. Převoz podle něj trval dvě hodiny a automobil měl jednu zastávku. "Podle sdělení majitelů zvířete byly oba lachtani po příjezdu do Karviné v pořádku. Až následně začal mít jeden z nich problémy," řekl ředitel ostravské krajské veterinární správy Severin Kaděrka.
 


 

Uvedl, že podle majitelů zvířete měl lachtan v minulosti problémy se srdcem. "Před třemi lety byl operován. Během operace prodělal dvě zástavy srdce," řekl Kaděrka. Jestli byla příčinou uhynutí Logana zástava srdce, ukáže až pitva, o kterou požádala policie pracovníky Státního veterinárního ústavu v Olomouci. "Nyní nemůžeme činit závěry. Počkáme na výsledky pitvy," dodal Kaděrka.
 

Zbláznili se? Lachtany z Frenštátu převáželi BEZ VODY! Jeden nepřežil


Cirkus převážel lachtany nasucho. Podle Kaděrky to je možné. Naopak přeprava ve vodě by byla pro zvířata nebezpečná. Mohly by se poranit či dokonce utopit. Uvedl také, že nejsou stanoveny maximální přepravní teploty, při kterých je ještě bylo možné taková zvířata převážet. "Já osobně bych při takové teplotě přesun odložil," řekl veterinář.
 

Případem se zabývá i karvinská policie. Existuje podezření, že se někdo dopustil zanedbání péče o zvíře. "Provádíme výslechy a čekáme na výsledky pitvy. Ta bude pro další vyšetřování zásadní," řekla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Výsledky kontroly Krajské veterinární správy policie podle ní ještě neobdržela. Pokud policie najde viníka, může u soudu dostat až šestiměsíční trest, popřípadě zákaz činnosti.
 


 

Ošetřovatel ze Zoo Ostrava Jiří Novák se domnívá, že se staly dvě zásadní chyby. "Jednak by cirkusy vůbec neměly tato zvířata chovat. Existují požadavky na chov savců. Docela bych se divil, kdyby byly splněny v jakémkoliv cirkusu," řekl. Lachtani jsou podle něj velmi náročná zvířata. Potřebují velký prostor a velmi čistou a často filtrovanou vodu. Další chybu vidí v tom, že zvířata byla převážena v tak extrémním vedru. "Velice lehce se přehřejí. Vidím v tom zásadní pochybení," dodal.
 

VIDEO: Podívejte se, jak si malý lachtan žije v pražské zoo


Hasiči se o dvou trpících samcích o stáří osm až devět let dozvěděli z tísňové linky v pondělí odpoledne. "Cirkus obě cvičená zvířata převážel v prázdných vodních nádržích vozidlového návěsu, údajně měl zakázáno používat při jejich přepravě vodu," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.
 

Hasiči dali majitelům cirkusu vodu z cisternové automobilové stříkačky na ochlazení a záchranu lachtanů. V té době venkovní teplota přesahovala 30 stupňů Celsia. "Jeden ze samců už byl ale při příjezdu hasičů mrtvý, druhému ale ochlazení a napuštění nádrže na zhruba 5000 litrů vody rozhodně pomohlo," řekl.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.