Domácí + politika (Pátek, 27. listopadu 2020 13:04:45)

72 let od masakru v Lidicích. Z 503 obyvatel přežilo jen 150

Přesně před 72 lety nacisté srovnali se zemí středočeské Lidice. Povraždili místní muže. Ženy a děti odvezli do koncentračních táborů. Z 503 obyvatel se jich konce války dožilo jen 150. Nacisté zbořili desítky domů, školu, kostel i hřbitov. Po obci nesmělo nic zůstat.

Lidice žily až do 10. června 1942 úplně normálním životem. Muži pracovali v kladenských hutích nebo dolech, ženy často u místních sedláků na poli. V obci byl fotbalový klub, spolek hasičů, mlýn. Centrem dění ale byly především tři body - kostel, hospoda a škola.
 

O životě ve vypálené obci vyprávějí na první pohled běžné předměty, třeba školní sešit. Do sbírek lidického památníku přišel jako anonymní balíček, dodnes nikdo neví, kdo ho uchránil před zkázou. "Je to sešit z počtů malého Antonína Urbana, který si v hodině matematiky 9. června 1942 v tomto sešitě počítal časové míry, psal, že hodina má 60 minut," uvedla Lubomíra Hédlová.
 

Teprve před dvěma lety se Němci za zkázu Lidic omluvili.
 

Lidice ale nejsou jedinou obcí, kterou Němci po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha srovnali se zemí. 24. června vypálili ještě obec Ležáky na Chrudimsku. Všech 33 obyvatel starších 15 let bylo zastřeleno v Pardubicích. Jen dvě děti, Jarmila a Marie Šťulíkovy, ležácký masakr přežily, ty byly určeny k poněmčení. Zbylé děti byly zplynovány pravděpodobně v Chelmnu.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.