Domácí + politika (Čtvrtek, 26. listopadu 2020 13:02:48)

Ministra Chovance lidé poznali díky drastickému zhubnutí. Co prozradil ze svého soukromí?

Ministr vnitra Milan Chovanec před časem drasticky zhubnul, o 70 kilogramů. A díky tomu lidé také znají. O tom, co za více než 100 dní na ministerstvu udělal, ale příliš nevědí. Přečtěte si, co si o něm myslí lidé, a co na se prásknul on sám.

Milan Chovanec je ostříleným politikem ČSSD. Čtyři roky byl hejtmanem Plzeňského kraje, nyní je poslancem a ministrem vnitra vlády Bohuslava Sobotky. Čtyřiačtyřicetiletý politik se dostal do podvědomí veřejnosti díky drastickému hubnutí, kdy za rok zhubl zhruba o 70 kilogramů. Kromě toho se o něm mluvilo v souvislosti s povolebním sociálnědemokratickém pučem. Jako jediný z tehdejších rebelů získal funkci ve vládě.
 

Chovanec je ženatý s manželkou Jaroslavou, která dokonce před ním zamykala ledničku na řetěz. Jenže ani to v té době nepomohlo a Chovanec prostrčil ruku mezerou a na co dosáhl, to snědl. Klidně spořádal i kostku másla.
 


 

Co říká vaše rodina na vaše vládní angažmá?
 

Rodina si již zvykla na to, že jsem politik. Takže to nikoho nepřekvapilo.
 

Je či byl někdo z rodiny, kdo vás od funkce odrazoval?
 

Po tom, co rozhodnutí padlo, mne všichni podporují.
 

Kolik času vám zbývá na rodinu?
 

Rodina je v Plzni a já v Praze. Dva všední večery a víkendy se snažím být s nimi.
 


 

Máte čas na své koníčky?
 

Na rybách jsem byl naposledy vloni v létě o dovolené. Mým velkým koníčkem byly teď v zimě také návštěvy lékařů... (ironický úsměv)
 

Mnozí vrcholní politici říkají, že se zanedbávají. Jak vypadá váš jídelníček?
 

Nejde ani tak o zanedbávání, ale o vyloženě nezdravou životosprávu. Vzhledem k tomu, že jsem před rokem vážil asi o 70 kilogramů víc, myslím, že mám tuhle otázku vyřešenou. Snídám kukuřičné lupínky a ovoce s bílým jogurtem. K obědu mám obvykle rybu se zeleninou a velká porce zeleninového salátu mne čeká i na večeři.
 

Ministr dopravy Prachař je vášnivý motorkář. Co na sebe ještě práskl?


V souvislosti se stresem pramenícím z funkce a zmíněným zanedbáváním jídelníčku spousta politiků ve vrcholných funkcích přibere. Jak jste na tom vy za dobu působení ve vládě?

 

Nepřibral jsem a do budoucna bych naopak dal rád ještě pár kilo dolů. Na rozdíl od mnoha svých kolegů mám totiž s tloušťkou (a problémy s ní spojenými) osobní zkušenost. Důležitá je nejen zdravá strava, ale i pravidelný pohyb. Zdravotní problémy mne donutily cvičení teď přerušit, ale už se těším na to, až opět začnu.
 

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo? Jak často si ho dáváte a kdy jste ho měl naposledy?
 

Ryba. V různých úpravách ji jím několikrát v týdnu.
 

Co nejraději pijete?
 

Pramenitou vodu.
 

Máte raději pivo nebo víno? Případně dáváte přednost jinému alkoholu?

Alkohol v zásadě nepiji. Malé pivo, sklenku vína nebo něčeho ostřejšího si dám jen opravdu výjimečně.
 

Vicepremiér Bělobrádek: Kromě fernetu a petroleje piju všechno! VELKÝ DOTAZNÍK


Kolik u sebe běžně nosíte peněz v peněžence?

 

V peněžence mívám obvykle jeden až pět tisíc korun.
 

Změnil jste po nástupu do funkce nějak šatník?
 

Vloni jsem díky svému hubnutí měnil kompletní šatník asi třikrát, takže teď k tomu nemám žádný důvod. A co nejraději nosím? Na ramínku mám ve skříni vedle sebe klasický oblek, džínsy, sako a košili.
 

Jaké používáte auto? Služební nebo soukromé?
 

V práci mám přidělený vůz od ochranné služby.
 

Baví vás vaše funkce?
 

Nejde o funkci. Jsem sociální demokrat ve třetí generaci a to, co mne zatím stále baví, je politika. Nemám rád to, když se každý s každým hádá. Baví mě hledat řešení, která vedou ku prospěchu lidí. To jsem dělal v Plzni jako hejtman a totéž dělám nyní v Praze.
 

OSOBNÍ DOTAZNÍK ministryni Marksové: Co si o ní myslíte? A co na sebe práskla ona sama?


Na ministerstvu působíte už nějakou dobu. Vzpomenete si, co jste si řekl nebo co vás napadlo, když jste poprvé vstoupil na ministerstvo?

 

V té době jsem už řešil dramatickou situaci na policii, dvojvládí na prezidiu a Českou poštu. Vzpomínám si, že mi tehdy někdo řekl, že přesně ve stejný den před 516 lety vyplul Kryštof Kolumbus na svou třetí cestu do Ameriky. A to mne docela pobavilo.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Jaké je soukromí ministra průmyslu Mládka? Rád chalupařím, prozradil
OSOBNÍ DOTAZNÍK ministru Jurečkovi: Jak ho vidíte vy? A co o sobě prozradil?
 

Na závěr. Jak byste zhodnotil svých 100 dní ve funkci? Co se vám povedlo, nepovedlo? A co plánujete ve funkci udělat?
 

Určitě se povedlo vyřešit složitou situaci kolem dvojvládí na policejním prezidiu. Povedlo se "vypustit kobru". Tedy nastartovat spolupráci ministerstva financí a policie v boji proti velkým daňovým únikům. To nejtěžší je však ještě před námi, napravit podlomenou důvěru v nezávislost policie. S tím úzce souvisí i zajištění financí na vlastní provoz policie a navýšení platu policistů a také hasičů. S novým vedením České pošty chceme zajistit především plně funkční služby pro občany a ziskovost podniku. A v neposlední řadě nás čeká i "velký úklid" roztříštěného státního IT. Díky chaotickému a nekoordinovanému přístupu v minulosti tu totiž paralelně existují staré a nové, vzájemně nespolupracující systémy.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.