Domácí + politika (Pátek, 27. listopadu 2020 12:14:25)

Hradní archiv skrývá opravdové poklady - od Hitlera po Gottwalda

Telegram Adolfa Hitlera prezidentu Benešovi, Klementem Gottwaldem zamítnutá žádost o milost pro Miladu Horákovou nebo měsíční kámen. Takové unikáty ukrývá archiv Kanceláře prezidenta republiky na Pražském hradě.

Štáb TV NOVA měl unikátní příležitost tu jako jediný natáčet. V archivu jsou dopisy třeba od Jacqueline Kennedyové nebo Alberta Einsteina.


O těchto dokumentech ví jen pár vyvolených. Od svého sepsání jsou uchovávány v archivu Kanceláře prezidenta republiky. Kdyby se všechny tyto písemnosti postavily na sebe, vznikl by sloupec vysoký kilometr a půl.


v archivu Kanceláře prezidenta republiky jsou ale i vyslovené kuriozity. Třeba tuto dlažební kostku dostal v roce 1939 prezident Hácha od zaměstnanců kamenolomu v Rejtech u Trhových Svinů.


V trezoru na Hradě je uložený i vzorek měsíční horniny. Pochází z expedice Apollo 17 v roce 1972. Kus měsíce do Československa poslal prezident Nixon. Asi netušil, jaký rozruch u nás vyvolá. Nejdřív se totiž muselo zjistit, co na takový dar říká Sovětský svaz.


Pokud vás zajímá, jaké další skvosty ukrývá unikátní tajný archiv, nezoufejte. Na TN.cz pro vás připravujeme speciální seriál z tohoto ukrytého úložiště vzácných historických dokumentů.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.