Domácí + politika (Pátek, 27. listopadu 2020 12:15:30)

V Klementinu padl 129 let starý teplotní rekord, ty padaly i jinde. Kolik naměřili?

V pražském Klementinu v pondělí padl více než sto let starý teplotní rekord pro dnešní den, ve 14 hodin zde naměřili 32,2 stupně Celsia. Dosavadní historické maximum z roku 1885 tak bylo překonáno o tři desetiny stupně.

Teplotní rekordy stejně jako v neděli padaly na velké většině stanic po celé republice. "Nejtepleji dnes bylo zatím v Plzni - Bolevci, kde se rtuť teploměru zastavila až na rovných 35 stupních," řekl Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
 

V Klementinu byl teplotní rekord překonán i v neděli, kdy se teplota vyšplhala na 33,6 stupně Celsia. V neděli nakonec rekordy padly na zhruba polovině stanic ze 135, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na Karlově, kde naměřili 34,4 stupně Celsia.
 

Konečné statistiky z dneška zatím meteorologové nemají. Vzhledem k letnímu času totiž mohou teploty stoupat až zhruba do 17:30, upozornil Šimandl.
 

POČASÍ: Po tropech přijdou kroupy, přívalové deště a teplota poletí dolů


Tropické počasí bude pokračovat i v úterý, kdy se očekávají ještě o stupeň vyšší teploty než dnes, řekl meteorolog. "Překonání teplotních rekordů pak bude záviset na tom, jaké mají na dané stanici maximum," poznamenal. Pro Klementinum má teplotní rekord pro 10. června hodnotu 33,0 stupňů Celsia, platný je od roku 1937.

 

Podívejte se na reportáž:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.