Domácí + politika (Pondělí, 25. března 2019 0:52:56)

POZOR! Podvodný mail chce vymámit z lidí 10 tisíc korun a ještě zaviruje počítač!

Na tento email si dejte pořádný pozor. Nejenže vás vyděsí tím, že dluží téměř 10 tisíc korun, ale ještě vám zaviruje počítač!

Tento email se začal šířit Českem, dochází lidem z různých internetových domén. Před zavináčem je uživatelské jméno "debt". V předmětu zprávy je pak napsáno "Výše pohledávky na vašem účtu" a číslo pohledávky.
 

"V textu zprávy je uvedeno upozornění na výši dlužné částky na osobním účtu, s tím, že pohledávku je možné dobrovolně uhradit do uvedeného termínu. Součástí e-mailu je příloha – soubor s příponou .zip s názvem 'smlouva' a její číslo. V příloze je spustitelný .exe soubor, který obsahuje virovou nákazu. Po jeho otevření dojde k napadení počítače a nainstalování škodlivého kódu, v tomto případě se jedná o tzv. 'trojského koně'," uvedla Petra Srnková z policejního prezidia.
 

Pokud jste se s tímto mailem setkali i vy, měli byste pořádně svůj počítač zkontrolovat, abyste eliminovali možné působení viru v počítači.
 

"Policie v tuto chvíli eviduje stovky případů v celé republice a má proto dostatek materiálu, na základě kterého vede šetření," doplnila Srnková.
 

POZOR na nový vir na FACEBOOKU! Ukradne vám informace pomocí SMS


Co vše udělat pro to, aby byl váš počítač a data maximálně zabezpečená?

 

V počítači nesmí chybět alespoň základní bezpečnostní software, tj. antivir a tzv. firewall, který staví mezí počítač a internet pomyslnou zeď. Tu musejí útočníci nejdříve zdolat, aby se dostali do útrob vašeho počítače.
 

Rady, jak uchránit počítač
 

1. Aktualizujte programy
 

Nespoléhejte se pouze na automatické skeny antivirových programů a na samočinné aktualizace. Zkontrolujte čas od času, že vše probíhá jak má, případně spusťte vyhledávání virů a dalších škodlivých programů manuálně včetně záplatování. Prověřte, zda máte aktuální verze používaných programů, zda jsou nainstalovány nejnovější bezpečnostní záplaty.
 

To se týká hlavně operačních systémů a webových prohlížečů. Stranou ale nejsou ani tabulkové a textové procesory. Například bezpečnostní záplaty pro takový Microsoft Word a Excel se na internetu objevují neustále.
 

2. Neotevírejte podezřelé emaily
 

Procházíte každý den schránku s elektronickou poštou s nadějí, že v ní naleznete něco "užitečného"? Pak dejte dobrý pozor na to, co ve skutečnosti otevíráte.
 

Ne všechny emaily, byť budí zdání, že je odeslal váš známý, nebo banka, musely být odeslány z důvěryhodných zdrojů. Odesílatele lze snadno zfalšovat.
 

Můžete pak naletět buď na tzv. phishing (útočník vás může nalákat na podvržené webové stránky, které jako by z oka vypadly těm skutečným, které používá například vaše banka), případně si můžete zavirovat počítač otevřením závadné přílohy v emailu.
 

POZOR NA POČÍTAČE: Českem se šíří nebezpečný VIR, který vás okrade


Tím zpřístupníte útočníkovi cestu k datům ve vašem počítači. Ten si s nimi pak může dělat, cokoliv si zamane.
 

3. Pozor na instalace nových programů
 

Stáhli jste si z internetového "podsvětí" film, případně software? Může být zavirovaný. Opět tak můžete vystavit počítač a vaše data útokům zločinců.
 

Obrana proti tomuto typu útoku je poměrně snadná - využívejte pouze legální multimédia a programy. Pokud se chcete vydat "jinou" cestou, pak po stažení pochybně stažených materiálů jejich obsah alespoň proskenujte aktualizovaným antivirovým programem.

4. Webové stránky mohou být napadeny
 

I regulérní webové stránky mohou být napadeny počítačovými viry. Stačí pak takový web načíst a počítač je okamžitě zavirován.
 

Jak se nejlépe bránit? Opět využívejte služeb antivirových programů a pravidelně aktualizujte jak operační systém, tak internetový prohlížeč. Významně tak snížíte možnost digitální nákazy.
 

Ubraňte se HACKERŮM! Rady, jak ochránit počítač, aby ho nezneužili


5. Citlivá data ukládejte "mimo" internet

 

Na internetu není žádný počítač zcela v bezpečí. Vždycky se najdou cesty, jak se do toho, či onoho zařízení potajmu dostat.

Citlivá data (například čísla bankovních účtů, soukromé fotografie, atd.) proto vždy skladujte na externích discích, které nejsou připojeny k počítači tehdy, když pracujete s internetem.
Ještě lepší je pro tyto účely využívat počítač, který je napevno "odstřižen" od světové pavučiny.
 

Pokud dodržíte všechna tato doporučení, pak jste na nejlepší cestě k tomu, mít spolehlivě fungující přístroj, který je prostý virů. Když k tomu přidáte zdrženlivost v instalování nových neověřených programů, nejrůznějších typů video-kodeků, neotevírání podezřelých emailů a webových stránek, bezpečnost uložených dat v počítači jen zvýšíte.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.