Domácí + politika (Pondělí, 23. září 2019 6:54:50)

Lidé si chodí na katastry pro milionové majetky! Nemáte nějaký i vy? Ověřte si to! APLIKACE

Úřady a katastry zažívají nápor. Lidé stále hledají zapomenutý majetek po svých předcích. To potvrdil i předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře: "Zájem je značný." Prověřte si i vy, zda nějaký majetek nepatří i vám?

V Česku je takřka 92 tisíc "osiřelých" nemovitostí. U těch je buď vlastník úplně neznámý, nebo v katastru nemovitostí chybí nějaké údaje o něm. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových právě ve spolupráci s katastrálním úřadem zveřejnil seznam desítek tisíc nemovitostí, u nichž tento problém je.
 

"Problémy s nedostatečnou identifikací vlastníků dlouhé roky nikdo neřešil. A katastrální úřad vlastně nemohl s vlastníkem nijak korespondovat," uvedl předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Karel Večeře.
 

Díky zveřejnění na TN.cz a v televizi Nova bojují úřady s náporem. "V posledních týdnech je zájem opravdu značný, ale zvládnout to musíme. Navíc nehoří žádné termíny, protože je čas v podstatě 10 let. Jsme za to i rádi, protože se i díky tomu doplní chybějící údaje, případně se dohledají vlastníci," pochvaluje si Večeře.


Ověřte si, jestli v seznamech není i vaše jméno:
 

 

 

Lidé na katastrálních a dalších úřadech většinou hledají údaje o svých předcích. "Každý den se téměř na každé naše pracoviště, kterých je po celé republice více než 90, obrátí lidé, kteří shánějí starší záznamy a další údaje, protože se domnívají, že k nemovitosti, kterou v seznamech našli, je nějak spojená s jejich předky. Většinou požadují výpisy z pozemkových knih. V těch také nemusí být všechny údaje, ale vlastník se může dohledat například díky povolání nebo dalších údajů, které tam zaznamenány jsou," vysvětluje šéf katastrů.
 

Pokud jste našli nějakou nemovitost, o které si myslíte, že na ni máte nárok, PŘEČTĚTE SI TENTO NÁVOD, jak postupovat.
 

"Krásný ilustrativní příklad, jak medializace pomohla je případ ze Semilska. Kdy pan věděl, že jeho děda hospodařil na nějaké louce v Českém ráji. A skutečně se mu povedlo díky medializaci dohledat," říká Večeře, který měl na mysli Jindřichova Drahoňovského. Na reportáž o tom, jak získal krásný pozemek v srdci Českého ráje s výhledem na Trosky, se podívejte ZDE.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dcera Paľo Habery rozprodává majetek. Víme, co za tím je!

Kristián Kodet v šoku: Soused ohrožuje jeho majetek

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.