Domácí + politika (Čtvrtek, 26. listopadu 2020 13:51:00)

Mládek trvá na změnách v odvodech živnostníků

Riziko podnikání vyhodnotil stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD) na dvacet až třicet procent. O takovou částku by měli mít podnikatelé nižší daňové odvody a zdravotní pojištění než zaměstnanci, řekl Mládek. V současnosti je nepoměr podstatně vyšší.

"Respektujeme potřebu výhodnějších podmínek pro živnostníky než pro zaměstnance. Živnostníci samozřejmě na sobě nesou riziko podnikání, například, jestli dostanou včas zaplaceno, případně jestli jim bude zaplaceno vůbec," řekl stínový ministr. Je přesvědčený, že by drobní živnostníci měli mít nižší odvody proti zaměstnancům o 20 až 30 procent. "Platí to v zásadě pro všechny ty systémy, ale samozřejmě primárně pro daně a zdravotní pojištění, tam je to nejjednodušší," vysvětlil Mládek. U sociálního pojištění se podle výše odvodů vypočítávají důchody.

 

Stínový ministr, se omluvil za prohlášení, že živnostníci parazitují na zaměstnancích. Situace v odvodech ale podle něj dramatická je. Svá tvrzení podpírá údaji z ministerstva financí, podle nichž 3,5 milionu zaměstnanců odvedlo v loňském roce 82 miliard korun do státního rozpočtu, zatímco necelý milion OSVČ 1,7 miliardy korun. U zaměstnanců jde v průměru o 23 tisíc korun za osobu, u živnostníků 1,8 tisíce korun.

 

"Nepoměr je naprosto drastický," poznamenal Mládek a poukázal na výši odvodů na zdravotní pojištění, které se v roce 2011 v průměru pohybovalo u OSVČ okolo 17 tisíc korun, u zaměstnanců šlo o 37 300 korun. "Přitom jak zaměstnanec, tak OSVČ dostává stejně dobrou, nebo stejně špatnou péči, jakou poskytuje český zdravotní systém," dodal Mládek.

 

Podle sociální demokracie je Česko raritou mezi evropskými zeměmi, v Rakousku a v Německu odvádí živnostníci do státního rozpočtu více peněz.

 

Vedení ČSSD se od slov o "parazitech" distancovalo, sám Mládek si myslí, že jeho výroky nebyly pochopené správně. "Nekritizoval bych nakonec sám sebe," poznamenal stínový ministr, který je kromě časových mezer, kdy působil ve státní správě, od roku 1992 živnostníkem.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.